Od doby, co se dá z Číny „cokoliv“ objednat za vyloženě nízkou cenu nemá moc smysl některé věci vyrábět. Jas žárovek, halogenů, stmívatelných úsporek, výkon topných spirál a jiných tepelných spotřebičů, otáčky motorů a pod. Vhodné i pro indukční zátěže, regulaci motorků, osvětlení, topení. Nelze regulovat zářivky, úsporné žárovky, jednofázové asynchronní motory s kondenzátorem.
Nová triaková regulece výkonu pro velký teslův transformátor.
Tyristorová (pulzní) regulace výkonu je ovládání elektrického výkonu ve stejnosměrném obvodu měničem s tyristory. V Československu začala být používána od 70. Jednoduchá triaková regulace. Tuhle věc jsem potřeboval k mému druhému VTTC, pro regulaci výkonu MOTů. Dost mi vadil proudový náraz a tlumivky jsem používat nechtěl.
Při regulaci výkonu triakem nedochází k regulaci výstupního napětí způsobem, jakým tomu je například u variaku.
Nedochází zde k transformaci napětí, ale k „osekávání“ sinusové vlny. Z toho důvodu je triak nevhodný jako náhrada transformátoru pro laboratorní zdroje či jiné přístroje. Jedná se o zapojení síťové regulace výkonu , která využívá jako spínací prvek triak.
Konstrukce je vhodná i pro začátečníky vzhledem k jednoduchosti, ale pozor na. Lze tedy řídit vyšší frekvence i výkony. Triaková regulace výkonu. Modul (sestavená stavebnice) slouží pro regulaci tepelných spotřebičů, zdrojů světla (mimo zářivky a úsporné žárovky), otáček motorů (mimo jednofázové a synchronní s kondenzátorem).
Výkon lze plynule regulovat potenciometrem Pv rozsahu - 1. Fázová triaková regulace bez zpětné vazby. Na schématu níže je zapojení triakové regulace s tímto obvodem. Obecné dogma říká, že regulace svářecího trafa v primáru není moc dobrá věc. Je to nejlepší triakový regulátor na trhu s tímto.
Tématem článku totiž bude regulace výkonu topné spirály v horkovzdušném ventilátoru. Možnost nastavení trimrem minimálního výkonu.
Plynulá regulace výkonu potenciometrem v rozsahu 5-. Stavebnice neobsahuje chladič, bez chlazení proud do A. Regulátor nelze použít pro asynchronní motory s kotvou nakrátko. Také s chladičem nebo sestavený a otestovaný modul s chladičem. Regulace triakovým regulátorem pracuje na principu odříznutí části sinusovky v každé půlperiodě, čili frekvence sítě se na výstupu nemění, pouze dochází ke snížení výkonu , protože část doby není spotřebič napájen.
Ideálním řešením se mi jeví triakový regulátor, např. Buď pomalým zvyšovaným otáčok, alebo znížením výkonu náradia pomocou regulátora. Jelikož naše digestoř v kuchyni je poněkud hlučná (výkonná je až až), tak bych ji rád zpomalil a tím i ztišil. To znamená že zvládne krátkodobo až kW max min. Tento regulátor má 40A triak.
Na výhrevné telesa je vhodný do výkonu max 800W. Akorát bych se bál toho provedení, kdoví, jestli mají dostatečně dimenzovaný cesty na DPS. Kvôli malému chladeniu.
To je nejjednodušší triaková regulace , nicméně pro topný těleso dostačující.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.